Бидэнтэй нэгдэх

Урлаг спорт

Үндэсний их баяр наадмын хөтөлбөр

Огноо:

,

Тулгар төрийн 2228, Их Монгол Улсын 813, Ардын хувьсгалын 98 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын хөтөлбөр

 

Цаг

Үйл ажиллагаа

Байршил

7 дугаар сарын 06. Бямба гараг

09.00-19.00

Урианхай сурын харваа

Сурын талбайд

 

7 дугаар сарын 07. Ням гараг

 

09.00-18.00

Буриад сурын харваа

Сурын талбайд

7 дугаар сарын 08.  Даваа гараг

09.00-19.00

Өсвөр үе, балчир насны хүүхдийн харваа

Сурын талбайд

14.00-16.00

“Монгол хүүхдүүд” урлагийн их наадмын нэгдсэн тоглолт

Нийслэлийн соёлын төв өргөөнд

7 дугаар сарын 09.  Мягмар гараг

09.00-19.00

Өсвөр үе, балчир насны хүүхдийн харваа

Сурын талбайд

7 дугаар сарын 10.  Лхагва гараг

08.00-11.00 

Хязаалан насны морьдын уралдаан 

Хүй долоон худагт

08.00-22.00 

Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт 

Шагайн асарт

08.30-14.30

Үндэсний сурын хана харвааны эхэн өрөг

Сурын талбайд

10.00-11.00 

Төрийн далбааны өдөрт зориулсан Хүндэтгэлийн ажиллагаа, цэргийн ёслолын жагсаал

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

10.00-18.00

Монголын сайхан орон шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн

Монголын урчуудын эвлэлийн хорооны үзэсгэлэнгийн байр

13.00-13.30

Жанжин Д.Сүхбаатарын хөшөөнд цэцэг өргөх, Их эзэн Чингис хааны хөшөөнд хүндэтгэл үзүүлэх ёслол

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

14.00 -18.00

Дээлтэй Монгол наадам

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

14.00-16.30 

Шүдлэн насны морьдын уралдаан 

Хүй долоон худагт

14.30-20.30

Үндэсний сурын хана харвааны дунд өрөг

Сурын талбайд

15.00 ; 18.00 

Төрийн хүндэтгэлийн концерт

Нийслэлийн Соёлын төвөргөө

20.00 

Монгол Улсын Төрийн туг цэнгүүлэх ёслол

ЖанжинД.Сүхбаатарын талбайд

7 дугаар сарын 11. Пүрэв гараг

08.00-11.30 

Азарганы уралдаан 

Хүй долоон худагт

08.00-11.00 

Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт 

Шагайн асарт

09.00-17.00

“Хөхүүрийн айраг” наадам

Хүй долоон худагт

09.30   

Монгол Улсын Төрийн тугийг Төрийн ордноос Төв цэнгэлдэх хүрээлэн рүү залах ёслол

 

11.00

Тулгар төрийн 2228, Их Монгол Улсын 813, Ардын хувьсгалын 98 жилийн ой, Үндэсний Их Баяр наадмынажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга нээж, Төрийн туганд хүндэтгэл үзүүлнэ.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.10

Үндэсний их баяр наадмын нээлтийн арга хэмжээ

/ тусгай хөтөлбөрөөр/ 

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.40-12.40

Шагайн харвааны нээлт

Шагайн асарт

13.00-22.00

Шагайн харвааны хэсгийн тоглолт

Шагайн асарт

13.00-17.00

Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

13.00-16.00

Өсвөрийн  бөхийн барилдааны нэгийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

13.30-14.00

Төрийн өндөрлөгүүд сум тавих уламжлалт ёслол, Үндэсний сурын нэгдсэн үзүүлэх харваа

Сурын талбайд

14.00

Хүй долоо худгийн наадмын нээлтийн ажиллагаа

/тусгай хөтөлбөрөөр/

Хүй долоон худагт

14.00-17.00 

Их насны морьдын уралдаан 

Хүй долоон худагт

14.30-17.30

Үндэсний их сурын хана харвааны адаг өрөг

Сурын талбайд

14.00-14.30

Төрийн гурван өндөрлөг шагайн асарт ирж харваа үзэх сум тавих

Шагайн асарт

16.20-18.00

Өсвөрийн бөхийн барилдааны хоёрын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.10-20.00

Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.30-21.30

Үндэсний их сурын хасаа харвааны эхэн өрөг

Сурын талбайд

21.00

Улаанбаатарын үдэш “Эх орноо хамтдаа дуулъя” цэнгүүн

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

23.00

Баяр наадмын ёслолын буудлага

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд, Баянхошуу, Маахуур толгой,

Дамбадаржаа

7 дугаарсарын 12.  Баасан гараг

07.00-10.30 

Соёолон насны морьдын уралдаан 

Хүй долоон худагт

07.00-12.00

Үндэсний сурын хасаа харвааны дунд өрөг

Сурын талбайд

08.00-11.00

Шагайн харвааны хагас шигшээ тоглолт

Шагайн асарт

09.00-11.00

Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

10.00-11.00

Өсвөрийн бөхийн барилдааны гурвын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

09.00-17.00

“Хөхүүрийн айраг” наадам

Хүй долоон худагт

10.30-12.30 

Дааганы уралдаан 

Хүй долоон худагт

11.20-12.40

Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн  даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.20-12.40

Өсвөрийн бөхийн барилдааны дөрвийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.00-14.00

Шагайн харвааны үзүүр, түрүүний тоглолт

Шагайн асарт

12.00-14.00

Үндэсний сурын хасаа харвааны адаг өрөг

Сурын талбайд

14.00-15.30

Шагайн харвааны шөвгийн 8-д үлдсэн баг, харваачдад шагнал гардуулах

Шагайн асарт

14.00-14.30

Үндэсний сурын түрүү тодруулах шилдэг 16 харваачийн шигшээ харваа

Сурын талбайд

14.30-15.10

Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.10-15.30

Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга Үндэсний сур, шагайн харваанд түрүүлсэн харваачдад шагнал гардуулна. Улсын цолны болзол хангасан сурын харваачдад цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.30-16.20

Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

15.20-16.00

Өсвөрийн бөхийн барилдааны тавын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.00-16.40

Түрүүлж айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна. Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга хурдан морь унаач хүүхдүүдэд бэлэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.20-16.40

Өсвөрийн бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

16.40-17.20

Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.30-17.40

Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга “Улсын начин”, “Улсын харцага” цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

17.40-18.40

Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

18.30-19.00

Өсвөрийн бөхийн барилдааны долоогийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.00-19.20

Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга “Улсын заан” цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.20-19.50

Хүчит бөхийн барилдааны есийн даваа

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

19.50-20.00

Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга Үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг, шагнал гардуулна.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

20.00

Тулгар төрийн 2228, Их Монгол Улсын 813, Ардын хувьсгалын 98 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Халтмаагийн Баттулга хаана.

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

20.10

Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагаа, Монгол Улсын төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс Төрийн ордон руу залах ёслол

Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

21.00

Улаанбаатарын үдэш “Эх орноо хамтдаа дуулъя” цэнгүүн

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд

7 дугаарсарын 13.  Бямба гараг

07.00-09.30 

Эрлийз дээд насны морьдын уралдаан 

Хүй долоон худагт

09.00-14.00

Жороо морины тойргийн уралдаан

10.30-12.30 

Эрлийз дунд насны морьдын уралдаан 

13.00-13.10

Монгол Улсын Шадар сайд, Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны дарга Ө.Энхтүвшин уяачдын наадмыг нээнэ.

13.10-13.30

Уяачдын наадмын нээлтэд зориулсан урлагийн тоглолт  / тусгай хөтөлбөрөөр /

13.30-14.20

Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа

13.30-15.30 

Эрлийз бага насны морьдын уралдаан 

14.20-14.30

Үндэсний их баяр наадамд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд бай шагнал, цолны чимэг хүртсэн бөхчүүдэд үнэмлэх гардуулна.

14.30-15.20

Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа

15.20-15.30

Урлагийн тоглолт

15.30-16.30

Хүчит бөхийн барилдааны гурав, дөрвийн даваа

16.30-16.40

Урлагийн тоглолт

16.40-17.00

Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа

17.00-17.30

Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж шагнал гардуулна.

17.30-18.00

Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа

18.00-18.30

Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн  даваа

18.30-.18.50

Хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд шагнал гардуулна.

18.50-19.00

Батлан хамгаалах яамны Төрийн нарийн бичгийн дарга, Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны Хурдан морины салбар хорооны дарга, Бригадын генерал Х.Батбилэг Уяачдын наадмыг хаана.

 

Дэлгэрэнгүй унших
сурталчилгаа

Сэтгэгдэл

Урлаг спорт

Түүнийг дуулахад харцнаас нь хор шар, уучлал, эрч хүч, хайр, бардамналыг мэдэрдэг

Огноо:

,

Монгол Улсын гавьяат жүжигчин, опера дива Ө.Уянга дуучныг дуулахад харцнаас нь хор шар, уучлал, эрч хүч, хайр, бардамналыг мэдэрдэг.

Улаанбаатар хот шинэ жилийн гоёл чимэглэлээ зүүгээд хүн бүр дотроо нууцхан догдлол тээн, будрах цасан ширхэг шиг намуухан өвлийн үдэш тэрбээр тоглолтоо хийх гэж байна.

Сонгодог урлаг бол мөнхийн өрсөлдөөнд оршдог хатуу талбар. Тэр дундаа дэлхийн гранд дууриудын дүрийг тайзнаа амилуулж, хоолойнхоо гайхамшгаар үзэгчдээ цаг ямагт бишрүүлнэ гэдэг амаргүй.

Опера дива Ө.Уянга ДБЭТ-ын тайзнаа тавигдсан Аида дуурийн Аида, Евгений Онегин дуурийн Татьяна, Риголетто дуурийн Жильда, Севилийн үсчин дуурийн Розина, Чингис хаан дурийн Сорхогтан хатан, Увидаст лимбэ дуурийн Шөнийн хатны дүрийг дахин давтагдшгүйгээр бүтээсэн.

Түүнийг дуулалтыг тайзнаас сонсоход гайхалтайгаар өгсөж, уруудан уянгалах хоолойн цар хүрээг мэдэрнэ.

Тиймээс тэрбээр энэ удаагийнхаа “Зул сарын үдэш” тоглолтдоо А.Моцарт, Ж.Вердийн хамгийн романтик дууриуд болох “Ромео Жулетта”, “Риголетто”, “Богема”, “Увидаст лимбэ”, “Севилийн үсчин”, “Травиата” гэх мэт сэтгэлд хоногшсон ариг багтаажээ.

Тоглолтонд анх удаа залуу хөгжимчдөөс бүрдсэн симфони найрал хөгжимчид тоглож морин хуур чуулгын удирдаач Н.Жигжиддорж дохих юм байна.

Түүнчлэн Монгол Улсын аөдөлмөрийн баатар, ардын жүжигчин, дуучин Б.Зангадын дуулсан “Сүлд модны наадам” бүтээлийг симфони оркестортой анх удаа дуулах аж.

Энэхүү гайхалтай тоглолт энэ сарын 13-нд УДБЭТ-т болно.

Дэлгэрэнгүй унших

Урлаг спорт

“UB DANCE” орчин үеийн бүжгийн тэмцээнийг дөрөв дэх жилдээ зохион байгуулна

Огноо:

,

Нийслэл Улаанбаатар хотыг Зүүн Азийн бизнес, аялал жуулчлал, соёл, санхүүгийн төв болох зорилтын хүрээнд олон улсын чанартай соёл, урлагийн томоохон наадам, үйл ажиллагаануудыг зохион байгуулж байгаагийн нэг нь “UB DANCE” орчин үеийн бүжгийн наадам юм. Энэхүү наадмыг дөрөв дэх жилдээ Нийслэлийн Соёл, урлагийн газар болон “Экстрим крейв студио” хамтран зохион байгуулагдах гэж байна.

Орчин үеийн чөлөөт бүжгийн бүх төрлүүдийг хамарсан наадам болохоос гадна хамтлаг бүжгийн төрлөөс гадна Hiphop, Electro, Breakdance гэсэн соло төрлүүдээр орох аж. Тус наадмын анхан шатны шалгаруулалт арваннэгдүгээр сарын 24-нд болсон бөгөөд нийт 400 гаруй хүүхэд залуус өрсөлджээ.

Тус наадмаар дамжуулан их хотын соёлыг танин мэдүүлж, гадны нэр хүндтэй зочидтой туршлага солилцож, суралцан чөлөөт цагаа зөв боловсон өнгөрүүлэх боломжийг олгодгоороо онцлогтой юм.

Наадмын шилдгүүдийг тодруулах тэмцээн арваннэгдүгээр сарын 30-ны өдөр Хас банкны бүжгийн /хуучнаар Ард театр/ зааланд болох юм байна.

 НИЙСЛЭЛИЙН СОЁЛ, УРЛАГИЙН ГАЗАР

Дэлгэрэнгүй унших

Урлаг спорт

Сурагч А.Төгсгоо "Best of best kids model of the Universe"-ийн ГРАНПРИ шагнал хүртлээ

Огноо:

,

Анхдугаар Үндсэн хуулиа баталсны 95 жилийн ойн өдөр бахархалтай нэгэн мэдээ Италийн Милан хотоос ирлээ. Италийн Милан хотноо “Best kids model of the universe pageant” олон улсын уралдаан амжилттай болж өндөрлөлөө. Дэлхийн улс орны төлөөллүүд оролцсон тус уралдаанд монгол хүүхдүүд амжилттай оролцов.

Дөрвөн насны ангилалд өрсөлдсөн охидоос “Бяцхан мисс-2019” уралдааны тэргүүн байрын шагналт, мөнгөн титмийн эзэн Амарсанаа овогтой Төгсгоо шилдгийн шилдэг ГранПри цом хүртэж, эх орныхоо нэрийг Миланы загварын тайзнаа өндөрт өргөлөө. “Best of best kids model of the Universe” шагнал хүртсэн тэрбээр “Хобби” дунд сургуулийн нэгдүгээр ангийн сурагч юм.

Насны дээд ангилалд 11-р ангийн хүүхдүүд өрсөлдсөн. Олон улсын тэмцээнээс шагнал хүртэж явсан шилдгүүдийг ардаа орхиж, дээд шагналыг эх орондоо авчирсан А.Төгсгоо хос шагналтай буусан. Тэрбээр Гранпри шагналаас гадна уралдааны “Best kids model Talent” шагналыг мөн хүртжээ.

“Бяцхан мисс”, шилдэг охид болох Э.Энхрийлэн, Н.Биндэръяа, Б.Баярмаа, Ц.Анужин, Б.Маргад, А.Төгсгоо нар ч мөн Италийн загварын тайзнаа гялалзаж чадсаныг дараах амжилт харуулна.

ОХИДЫН АМЖИЛТ

А.Төгсгоо. “Best of the best kids model of the universe” шилдгийн шилдэг Гранпри шагнал, Baby ангиллын “Best kids model talent” номинацийн эзэн, Хос титмийн эзэн,

Ц.Анужин. Baby ангиллын ялагч “Best kids model of the universe” номинаци, титмийн эзэн,

Б.Маргад. Mini ангиллын “Best kids model international” номинаци, титмийн эзэн,

Э.Энхрийлэн. Pre-teen ангиллын “Best kids model of the World” номинаци, титмийн эзэн,

Н.Биндэръяа. Pre-teen ангиллын “Best kids model of Asia” номинаци, титмийн эзэн,

Б.Баярмаа. Teen ангиллын “Best teen model National costume”, “Best teen model of Asia” хос номинаци, Хос титмийн эзнээр тус тус шалгарчээ.

Дэлгэрэнгүй унших

Санал болгох